Co na ból brzucha?

Krzysztof Jagielski
02.08.2019

Bóle brzucha występują regularnie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jeśli są one sporadyczne oraz nie wpływają negatywnie na życie można skorzystać z prostych sposobów, aby sobie z nimi poradzić. Jeśli występują coraz częściej oraz przybierają na mocy, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Co to jest ból brzucha?

Ból brzucha związany jest z wnętrzem jamy brzusznej i może dotyczyć śledziony, jelit, wątroby, trzustki oraz żołądka. Kiedy mowa o bólu  w tej partii ciała, może być to także powiązane z pęcherzem moczonym oraz narządami płciowymi. Kiedy człowiek zmaga się z tym problemem, przyczyna może być błaha, jak zjedzenie zbyt dużej ilości pokarmu, albo bóle menstruacyjne. Jednakże, jeśli ból jest intensywny, uniemożliwia normalne funkcjonowanie oraz pojawia się regularnie, albo trwa bez przerwy, niezbędna jest natychmiastowa konsultacja lekarska.

Co na ból brzucha?

Za ból brzucha odpowiada stan zapalny wyrostka robaczkowego, może być związany z niedrożnością jelit, albo powstaniem kamieni, które są w stanie zablokować transport żółci w organizmie. Może być on skutkiem niewydolności krążenia, zaburzeniami ukrwienia, biegunkami, zatruciami pokarmowymi oraz stresem. Bóle różnią się między sobą, jednakże w każdej sytuacji pada pytanie: co na ból brzucha? Ból brzucha może być kurczowy oraz silny, ciągły i przeszywający oraz trwać nieprzerwanie do kilkudziesięciu minut. Czasem ból rozlewa się na pozostałe obszary ciała, a czasem na charakter krótkiego, przeszywającego uderzenia. Aby wyleczyć dolegliwości tego typu wykonuje się morfologię krwi, sprawdza się OB, enzymy wątrobowe oraz trzustkowe, a także zaleca się badanie moczu. Dobrą metodą jest również wykonanie RTG bądź USG jamy brzusznej, gdyż można wykryć choroby, których nie widać gołym okiem.

Sprawdzone metody na ból brzucha

W przypadku bólu brzucha najlepszym rozwiązaniem są leki, które działają rozkurczowo, przeciwbólowo oraz przeciwbiegunkowo. Można również zastosować antybiotyki. Występują jednak sytuacje, kiedy nie należy sięgać po żadne środki, ale od razu udać się do szpitala bądź lekarza pierwszego kontaktu. Niespodziewany ból, uniemożliwiający poruszanie się oraz wykonywanie normalnych czynności musi wywołać natychmiastową reakcję. Nie ma sensu czekać na poprawę, która sama może nie nadejść wcale. Niezbędne jest pozostanie w bezpiecznej pozycji, zastosowanie chłodnego okładu oraz czekanie na pomoc.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie