Pantomogram to jedno z podstawowych badań obrazowych wykonywanych w stomatologii. Pozwala ono na zobrazowanie tkanek twardych w obrębie jamy ustnej, co bywa niezbędne m.in. w planowaniu leczenia zachowawczego, ortodontycznego oraz implantologicznego.
Z tekstu dowiesz się:
W stomatologii – tak jak w każdej innej dziedzinie medycyny – wykonywane są różnego rodzaju badania, które mają na celu ułatwienie lekarzowi postawienia diagnozy, zaplanowanie leczenia albo kontrolę jego efektów. Ponieważ zarówno zęby, jak i znajdujące się w obrębie szczęki i żuchwy kości to tkanki twarde, w ich diagnostyce zastosowanie znajdują przede wszystkim badania z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego. Są to m.in. tomografia komputerowa CBCT, punktowe zdjęcie RTG, pantomogram oraz cefalometria.
Pantomogram to specjalistyczne badanie rentgenowskie wykonywane w diagnostyce stomatologicznej przy pomocy aparatu zwanego pantomografem. Jest on wyposażony w ruchomą głowicę, która obraca się dookoła głowy pacjenta i dzięki wykorzystaniu promieniowania RTG obrazuje zęby dolne i górne, zęby zatrzymane, kości żuchwy i szczęki, a także stawy skroniowo-żuchwowe, zatoki szczękowe oraz tkanki przyzębia.
Pantomogram zębów może zlecić pacjentowi zarówno stomatolog ogólny, jak i protetyk, ortodonta czy implantolog – wskazań do wykonywania tego badania jest bowiem naprawdę sporo. Zalicza się do nich:
Ze względu na zastosowanie podczas badania promieniowania RTG pantomogram zębów wymaga od pacjentów pewnego przygotowania i zastosowania środków ostrożności. Przede wszystkim należy poinformować wykonującego badanie specjalistę o ciąży lub podejrzeniu ciąży – u kobiet spodziewających się dziecka procedury wymagające wykorzystania promieni RTG przeprowadza się tylko w sytuacji, gdy płynące z tego korzyści są większe niż zagrożenia dla płodu.
Bezpośrednio przed badaniem należy usunąć wszelkie przedmioty z okolic głowy – zdjąć okulary, klipsy, kolczyki, spinki do włosów itp.
Współczesne aparaty do badań obrazowych w stomatologii są w stanie błyskawicznie wykonać bardzo precyzyjne zdjęcie – pantomogram trwa więc kilkanaście sekund. Przed badaniem radiolog podaje pacjentowi specjalny ustnik, który umieszcza się w jamie ustnej. Następnie należy stanąć przy aparacie w pozycji wyprostowanej i chwycić rękoma wskazane miejsce. Głowica zaczyna się poruszać dookoła głowy, co trwa około 15 sekund. W tym czasie należy pozostawać nieruchomo.
Pantomogram to specjalistyczne zdjęcie stomatologiczne, więc właściwe wnioski z jego analizy jest w stanie wyciągnąć tylko lekarz dentysta. Może on np. wykryć nieprawidłowości w budowie kości w jamie ustnej, określić kierunek wyrzynania się zębów, wykryć ubytki próchnicowe niewidoczne podczas standardowego badania stomatologicznego, ocenić stopień zaniku kości, położenie korzeni, przebieg kanałów korzeniowych, wykryć torbiele i ziarniniaki.
Pantomogram zębów to badanie o naprawdę wysokiej wartości diagnostycznej. Jest przydatne w diagnostyce i leczeniu zachowawczym, protetycznym, ortodontycznym oraz implantologicznym. Jest bezbolesne i bezpieczne – ostrożność należy zachować jedynie w przypadku kobiet w ciąży oraz małych dzieci.
Artykuł partnera.