Jak zaoszczędzić na opiece dentystycznej? Kilka najważniejszych zasad

Mateusz Nowak
08.03.2017

Prywatne leczenie stomatologiczne może poważnie obciążyć domowy budżet. Z drugiej strony Polacy niechętnie korzystają z usług gabinetów NFZ, ponieważ obawiają się niskiej jakości usług, bólu i przestarzałych metod leczenia. Wydaje się więc, że nie ma wyjścia z tej sytuacji i po prostu trzeba się pogodzić z wysokimi kosztami. Tymczasem są sprawdzone sposoby, dzięki którym uda Ci się sporo zaoszczędzić na opiece dentystycznej. Jakie? Przeczytaj nasz poradnik.

Profilaktyka najlepszym sposobem na oszczędności

Większość Polaków deklaruje, że dba o higienę jamy ustnej. Przeczą temu jednak statystyki, z których wynika, że

  • Nawet ponad 90% dorosłych osób ma próchnicę,
  • Tylko 28% dorosłych Polaków ma wszystkie zęby naturalne,
  • Prawie 4 miliony Polaków w ogóle nie myje zębów (!),
  • Aż 19% Polaków myje zęby tylko raz dziennie,
  • Jedynie 9% Polaków myje zęby przez zalecane 3 minuty – 8% potrzebuje na to mniej niż minutę.

Nie jest zatem dobrze. Tak frywolne podejście do higieny jamy ustnej jest bezpośrednim powodem olbrzymich wydatków na późniejsze leczenie zębów i dziąseł. Można to porównać do eksploatacji samochodu. Jeśli kierowca nie zmienia oleju, nie robi przeglądów i nie usuwa drobnych usterek na bieżąco, nie może się dziwić, że późniejszy remont auta wyczyści jego portfel do cna.

Regularne odwiedzanie dentysty

66% Polaków deklaruje, że odwiedza gabinet dentystyczny raz w roku. To zdecydowanie zbyt rzadko. Kompleksowy przegląd stanu uzębienia powinien następować minimum raz na pół roku, a u dzieci nawet co 3 miesiące. Tylko wtedy stomatolog może szybko wychwycić drobny ubytek i usunąć go niskim kosztem, bez niepotrzebnego bólu.

Niestety, nadal normą jest, że zgłaszamy się do dentysty dopiero wtedy, gdy zaczyna boleć ząb. Wówczas najczęściej stan jest już zaawansowany, co może oznaczać konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego, które jest kosztowne i długotrwałe. Lepiej tego uniknąć – z korzyścią dla portfela.

Szukaj gabinetu, który świadczy usługi w ramach NFZ

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nawet prywatne gabinety dentystyczne mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zawsze warto o to zapytać w rejestracji i w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy. Owszem, terminy mogą być odległe, ale zwykle nie przekraczają kilku tygodni.

W takiej sytuacji podstawowy zabieg może zostać wykonany bezpłatnie, a pacjent dopłaca tylko do np. lepszej plomby czy znieczulenia. W efekcie cała wizyta kosztuje znacznie mniej.

Opieka dentystyczna naprawdę nie musi być droga. Wpływ na to ma przede wszystkim pacjent, który powinien skrupulatnie dbać o zęby i nie unikać wizyt kontrolnych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie