Jak złowić karpia?

Krzysztof Jagielski
17.03.2020

Dla wielu wędkarzy nauka łowienia karpi może być zabawnym wyzwaniem. Karpie są silnymi rybami o wojowniczym charakterze, które nierzadko mogą zerwać żyłkę, albo nawet uciec wraz z wędką w wodną toń. Są to ryby, które ciężko złowić nie tylko ze względu na ich waleczność, ale także na samą siłę, spryt i ostrożność.

Sprzęt do łowienia karpia metodą na grunt

Sprzęt, którym zamierzasz złowić karpia, powinien być wytrzymały i solidny, ze względu na ciężar i waleczność tej ryby. Najbardziej odpowiednie będzie wędzisko o długości od 3 do 5 metrów z kołowrotkiem, który ma stałą szpulę. Podczas wyboru wędziska należy zwrócić uwagę na jego sztywność. Im bardziej sztywna wędka, tym dalsze będą rzuty. Z kolei jeśli będzie miękka, zapewni lepszą amortyzację podczas holowania ryby.

Należy zwrócić także uwagę na to, jaki jest jej górny ciężar wyrzutu, co w przypadku połowu karpi ma duże znaczenie. Pozwala bowiem na dalekie zarzucanie przynęty.

Ważnym elementem, który również powinien być brany pod uwagę, jest kołowrotek. W tym przypadku należy przede wszystkim podjąć decyzję dotyczącą hamulca. Istnieją bowiem dwa warianty kołowrotków: z przednim i tylnym hamulcem. Najbardziej polecanym wyborem jest kołowrotek z hamulcem przednim, nie tylko dlatego, że jest łatwiejszy w obsłudze, ale także lżejszy. W przypadku tylnego hamulca jego zaletą jest możliwość brania cięższej ryby na hol. Niestety, jest on trochę trudniejszy w obsłudze.

Jeśli nie jesteś pewien, co powinieneś wybrać, możesz poradzić się ekspertów ze sklepu internetowego fishingstore.pl przed wyruszeniem na połów swojego pierwszego karpia.

Linka i haki

Nie bez znaczenia jest też grubość żyłki, która powinna wynosić przynajmniej 0,3 mm. Warto jednak zwrócić uwagę, że eksperci preferują stosowanie plecionki, ponieważ znosi dużo większe obciążenia, spowodowane nie tylko wagą, ale i walecznością ryby.

Dużą wadą plecionki jest to, że nie jest sprężysta, przez co całe obciążenie przenosi się na wędkę, która w tym przypadku powinna dobrze amortyzować szarpnięcia.

Istnieje wiele rodzajów plecionek, które można podzielić ze względu na ich wyporność, wytrzymałość, a także kolory. Najlepszy będzie taki kolor, który pozwoli na kamuflaż przed karpiem.

Do tego najlepiej jest wybrać haki o numerze 3 lub 4.

Przynęty

Często do łowienia karpi stosuje się gotowe przynęty, które dedykowane są temu gatunkowi i są łatwo dostępne w sklepie. Popularny jest pellet lub mieszanka pelletu z zanętą. Można również użyć kulek proteinowych, których dużą zaletą jest powolne rozpuszczenie w wodzie. Mogą w niej wytrzymać nawet 24 godziny.

Jeśli jednak preferujesz inne przynęty, możesz zastosować na przykład lekko podgotowane ziemniaki, kukurydzę, prażoną pszenicę, ulepione kulki z ciasta, a nawet białe robaki.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie