Dlaczego warto kupować gry rok po premierze?

Piotr Kowalczyk
02.12.2021

Większość graczy przebiera nogami czekając na premierę tytułu, w który koniecznie chcą zagrać. Nie brakuje i takich, którzy zapisują się na tzw. preordery, czyli płacą za swoją kopię na długo przed oficjalnym debiutem gry. Na przeciwległym biegunie znajdują się osoby znacznie bardziej powściągliwe, kupujące gry nawet po roku od ich premiery. Dlaczego to dobry pomysł? Sprawdź w naszym poradniku.

„Załapiesz się” na wszystkie fixy

Fixy, czyli poprawki do gry, to w zasadzie standard. Producenci i wydawcy przewidują konieczność ich wprowadzenia już na etapie projektowania gry. Dziś gracze oczekują, że nowe, monumentalne tytuły będą się pojawiać na rynku z dużą regularnością, dlatego studia często są wręcz zmuszone, aby wypuścić niedokończone gry pełne błędów.

Dlatego zakup nowej gry na premierę jest obarczony sporym ryzykiem, o czym dobitnie przekonali się nabywcy chociażby „Cyberpunka 2077” od CD Projekt. Jeśli uzbroisz się w cierpliwość i poczekasz około rok, to otrzymasz produkt znacznie bardziej dopracowany.

Nie przepłacisz

Umówmy się: kupowanie gry na premierę to opcja wyłącznie dla osób, które nie liczą się z pieniędzmi. Nowe gry są bardzo drogie, ceny tych najbardziej oczekiwanych tytułów swobodnie przekraczają dziś barierę 220 złotych i stale rosną. To spory wydatek, zwłaszcza gdyby miało się okazać, że gra jest bublem.

Kupując grę w około rok po jej premierze możesz zaoszczędzić nawet połowę wymienionej wcześniej kwoty. Większość gier błyskawicznie zaczyna tanieć po tym, jak minie pierwszy hype – a już zwłaszcza, gdy tytuł został źle przyjęty przez recenzentów.

Dodatkowo wiele miesięcy po premierze na rynku może się pojawić ta sama gra w lepszej cenie, a przy tym zawierająca różnego rodzaju dodatki, na przykład rozszerzeniami, nowymi postaciami, trybem wieloosobowym etc.  

Poznasz recenzje i opinie innych graczy

W ciągu roku w daną grę zagrają tysiące graczy, dzięki czemu zyskasz dostęp do bardzo dużej liczby wiarygodnych opinii, a także recenzji, które nie są sponsorowane przez twórców gry (to niestety coraz częstsze przypadki w okresie premiery). Oczywiście na końcu i tak sam będziesz musiał ocenić, czy dany tytuł przypadł Ci do gustu i był godzien wydania na niego pieniędzy, jednak opinie innych graczy mogą Cię uchronić przed zakupem ewidentnego bubla.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie