Jak wrócić do chodzenia na koncerty po pandemii? Przewodnik koncertoholika

Maciej Piwowski
28.01.2021

Branża rozrywkowa jest jedną z najmocniej dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. Wielu muzyków nie pojawiło się na scenie od blisko roku, a to dla nich – oraz współpracujących z nimi firmami – oznacza gigantyczne straty. Fani muzyki na żywo przebierają już nogami i nie mogą się doczekać pójścia na pierwszy wielki koncert po pandemii. Musimy natomiast liczyć się z daleko idącymi ograniczeniami. Jak zatem wrócić do chodzenia na koncerty po pandemii, aby nie ryzykować zdrowiem i… pieniędzmi? Mamy dla Ciebie kilka zasad.

Nie planuj koncertów daleko od domu

Powodem takiej ostrożności jest przede wszystkim wciąż bardzo wysokie ryzyko odwoływania lub przenoszenia imprez na inny termin. Jeśli np. Twój ulubiony artysta ma wystąpić w sąsiednim kraju, to wczesny zakup biletu na jego koncert może być przesadnym igraniem z losem. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że koncert nie dojdzie do skutku, przez co nie tylko zamrozisz wpłacone pieniądze (o ile nie zdecydujesz się na zwrto), ale też możesz stracić środki wydane na bilety lotnicze, nocleg etc.

Licz się z obowiązkowym testowaniem

Jest niemal pewne, że powrót koncertów będzie uzależniony od wprowadzenia zasady powszechnego testowania ich uczestników (w 2021 roku poziom wyszczepienia na koronawirusa będzie wciąż zbyt niski). To będzie z jednej strony powodować ogromne kolejki przed halami i stadionami, a z drugiej rodzić ryzyko, że część uczestników nie zostanie wpuszczona na teren imprezy, bo okaże się, że są bezobjawowymi nosicielami patogenu.

Przygotuj się na wzrost cen biletów

Agencje koncertowe, muzycy i cały biznes rozrywkowy muszą sobie odbić stracony rok, dlatego niemal na pewno postanowią sięgnąć głębiej do kieszeni fanów. Nie będzie to szczególnie trudne – wygłodniali koncertoholicy zapłacą wyższe ceny za bilet, byle tylko móc nareszcie pójść na występ ulubionego artysty. Biznes musi się kręcić, a bez pieniędzy nie będzie to możliwe.

Oswajaj się z koncertami online

Koncerty online wydają się być surrealistycznym substytutem muzyki na żywo, ale nie mamy pewności, kiedy wrócimy do regularnego koncertowania. Dlatego warto przynajmniej spróbować tego formatu i sprawdzić, czy przypadkiem koncert transmitowany online nie jest sensownym rozwiązaniem na obecne czasy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie