Muzycy zaangażowani politycznie

Antoni Kwapisz
07.10.2019

Muzyka od zawsze była formą wyrażania swoich poglądów, w tym politycznych. Niektórzy artyści korzystali lub wciąż korzystają z tego prawa wyjątkowo ochoczo. W historii muzyki znajdziemy mnóstwo przykładów tzw. protest songów oraz manifestacji podczas koncertów. Muzycy dzielą się swoimi poglądami również w wywiadach czy podczas marszów. Kilka przykładów takiego zaangażowania wymieniamy w naszym artykule.

Pearl Jam

To jeden z najbardziej „rozpolitykowanych” zespołów w historii muzyki rockowej. Członkowie Pearl Jam nigdy nie kryli się ze swoimi poglądami, co wielokrotnie wpędzało ich w poważne problemy (np. przy okazji protestowania przeciwko wojnie w Iraku za prezydentury Georga W. Busha). Zespół manifestuje nie tylko na płytach, ale także na koncertach – dobrym przykładem będzie tutaj występ grupy w Krakowie w 2018 roku, kiedy to Pearl Jam otwarcie poparli słynny już Strajk Kobiet.

Black Sabbath

Legendarna grupa metalowa w szczycie swojej popularności była mocno zaangażowana politycznie. W 1970 roku zespół szykował się do wydania drugiego albumu, który pierwotnie miał być zatytułowany „War Pigs”, czyli „Świnie wojny”. Było to jawne nawiązanie do wojny wietnamskiej, która na przełomie lat 60. i 70. XX wieku coraz mocniej oburzała cały świat. Ostatecznie na płycie znalazła się „tylko” piosenka o tym tytule, ale przekaz i tak był jednoznaczny.

John Lennon

Współtwórca The Beatles zawsze zabierał głos w istotnych politycznie sprawach. Najsłynniejszą manifestacją Lennona, którą stworzył wspólnie ze swoją partnerką Yoko Ono, jest oczywiście piosenka „Happy Xmas (War is Over)”. Dziś nie wszyscy pamiętają lub wiedzą, że nie jest to wcale miły utwór świąteczny, ale mocny protest song przeciwko wojnie w Wietnamie. Lennon i Ono nagrali go w 1969 roku i wówczas był to jeden z najbardziej przejmujących artystycznych głosów w tej dramatycznej sprawie.

System of a Down

Bardzo popularny zespół metalowy śmiało może być uznany za najlepszego orędownika ormiańskiej sprawy. Członkowie kapeli są Amerykanami, ale wszyscy mają ormiańskie korzenie. To słychać na wszystkich płytach zespołu, które są przesiąknięte antywojennymi tekstami, w tym nawiązującymi do tragicznej historii Armenii. Bardzo ważnym momentem w działalności System of a Down był koncert w Erywaniu w 2015 roku, który zamienił się w wielką manifestację przeciwko fałszowaniu faktów przez Turcję – odpowiedzialną za rzeź Ormian w czasie I Wojny Światowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie