Dziewiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych. Raty niektórych kredytów wzrosną dwukrotnie!

Piotr Kowalczyk
09.06.2022

Rada Polityki Pieniężnej nie miała litości i zdecydowała o kolejnej, dziewiątej z rzędu podwyżce stóp procentowych, tym razem o 0,75 punktu. Tym samym stopa referencyjna NBP wynosi już okrągłe 6%. To fatalna informacja dla kredytobiorców, zwłaszcza hipotecznych, którym raty kredytów w przeciągu ośmiu miesięcy wzrosły nawet dwukrotnie.

To najagresywniejszy cykl zacieśniania polityki pieniężnej w XXI wieku

W tym stuleciu nie obserwowaliśmy tak zdecydowanego podnoszenia stóp procentowych przez RPP. Po raz ostatni stopa referencyjna znajdowała się na obecnym poziomie w listopadzie 2008 roku. Jest to oczywiście reakcja banku centralnego na szalejącą inflację. Reakcja – zdaniem ekonomistów – mocno spóźniona. Przypomnijmy, że jeszcze wiosną 2021 roku prezes NBP Adam Glapiński zapewniał, że podnoszenie stóp procentowych byłoby „szkolnym błędem”.

W te słowa uwierzyło wiele osób zaciągających kredyty hipoteczne przy praktycznie zerowych stopach procentowych, ciesząc się niską ratą i wysoką zdolnością kredytową. Obecnie ich sytuacja diametralnie się zmieniła i w wielu przypadkach można ją wręcz nazwać tragiczną.

Kredyt staje się trudnym do udźwignięcia obciążeniem

W przypadku modelowego kredytu na kwotę 300 tys. zł zaciągniętego na 25 lat, dzisiejsza rata w porównaniu z tą w październiku jest prawie dwukrotnie wyższa (ponad 2700 zł vs około 1400 zł wcześniej). A to raczej nie koniec. Spodziewane są kolejne podwyżki stóp procentowych, czemu będą sprzyjać dalsze fatalne odczyty inflacji.

W maju inflacja w Polsce przyspieszyła do 13,9 proc. Jej szczyt powinien przypaść w wakacje i wtedy wzrost cen może wynosić już około 15 proc. Dlatego ekonomiści spodziewają się, że RPP zakończy cykl zacieśniania polityki pieniężnej dopiero po podniesieniu stóp procentowych do poziomu 7 lub nawet 7,5 proc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.